Ерида в астрологията

4
(4)
Артистична концепция на планетата джудже Ерида и нейната луна Дисномия, с малко Слънце в далечината. НАСА ID: PIA17307
Артистична концепция на Ерида и нейната луна Дисномия, предоставена от НАСА. НАСА ID: PIA17307

Ерида (Eris), известна още с наименованията 2003 UB313 и Ксена, е десетата планета в нашата слънчева система. Подобно на Плутон и астероида Церера, тя е считана за планета-джудже. Открита е през 2003 година, а през 2005 официално е призната за планета.

Името „Ксена“ е вдъхновено от принцеса войн от популярния телевизионен сериал, но по-късно планетата получава официалното си име – Ерида. Интересен факт е, че по времето на откритията на Ерида, Меркурий е бил в ретрограден период.

Интересни факти за Ерида

Според някои астрономи Ерида е малко по-голяма или същата по големина като Плутон. Този факт както и че тя отразява около 86% от светлината, която получава от Слънцето, дава интересен поглед към пояса на Кайпер, който е съставен от ледени отломки.

Орбитата на Ерида е яйцевидна и, подобно на Плутон, силно ексцентрична, което я прави различна от тези на останалите планети, чийто орбити са почти в същата равнина като земната. В момента тя е в почти най-отдалечената си точка от Слънцето, като разстоянието ѝ варира – понякога е значително по-далеч, а в други случаи близо до Нептун.

Ерида се намира в Овен от деня на откритията си, като е навлязла в този знак през 1926 година и ще остане там до 2048.

Луните на Ерида

Ерида има две луни. Едната е Дисномия, наречена на дъщерята на богинята Ерида от митологията, която е богиня на беззаконието и анархията. Другата ѝ дъщеря е Еуномия — богиня на реда, закона и мира, пълна противоположност на Дисномия. Интересен факт е, че съществува заболяване с името дисномия, което се свързва с нарушение на паметта и затруднения при учене, особено при запомняне на съществителни имена, като например усещането „на върха на езика ми е, но не се сещам…“. Дори процесът по даване на името Ерида на тази планета също е бил сравнително продължителен.

Митологично значение

В митологията Ерида е богиня на съперничеството и разногласието, която подтиква към завист и конфликти, разпалвайки гняв и борба между хората. Тя била единствената от боговете, която не била поканена на сватбата на Тетида и Пелей в Олимп, и от ярост решила да причини кавга сред боговете, което в крайна сметка довело до Троянската война.

Според гръцката митология Ерида е дъщеря на богинята на нощта Никта и съпруга на Кронос (Сатурн), както и сестра на Марс. Сред нейните деца са богинята на забравата Лета, богът на убийствата Фоной, богът на лъжите Псевдологой, богинята на кавгата Никеа, богът на битките Химинай, богинята на глада Лимес, богинята на анархията Дисномия и богът на войните Макхай. Древните гърци свързвали Ерида с глад, война, беззаконие и съперничество, но също така и с труда.

В римската митология е позната под името Дискордия, символизираща разногласие и хаос.

Омир в „Илиада“ я нарича гневната сестра и спътница на Арес, докато според Хезиод в „Теогония“ тя е дъщеря на Никс (Нощ) и майка на Какодаймонес — зли духове, които измъчват човечеството.

Влияние в наталната карта

Ерида завършва една обиколка около Слънцето за 557 години, което подчертава изключителното значение на нейната позиция по дом в наталната карта.

Всеки от нас носи Ерида в себе си. Позицията ѝ в наталната карта – по дом и зодиакален знак, както и аспектите, които сключва с другите планети – показва как и кога в живота си изразяваме бунтарска си страна и отстояваме своите принципи.

Ерида е архетип на жената войн

Ерида представлява архетипа на жената войн, която не се страхува да изправи пред нас истината, независимо колко страшна или тревожна може да бъде. Тя разширява съзнанието ни по начин, който е провокативен и понякога обезпокоителен, но не безцелно — целта ѝ е да ни накара да пренаредим живота си, да раздвижим застиналите части в нашето съзнание. Ерида създава хаос и ни предизвиква да се изправим и защитим егото си, като ни подтиква да разпознаем истината и да разграничим значимото от илюзорното. Въпреки, че нейното въздействие може да изглежда катастрофално, в дългосрочен план тя води до положителни промени и резултати.

Ерида носи истинската женска сила, която ни кара да действаме, да трансформираме негативното в позитивно, да се чувстваме свободни, силни и понякога дори отмъстителни. Тя вдъхновява борбеност, но не заради самото насилие, а заради разкритията и освобождението. За разлика от Марс, чиято енергия е насочена към агресивно нападение, целта на Ерида е разобличаването и освобождаването на всички потискани истини.

С Ерида в Овен: Лидери, дръзки и решителни

От 1926 година Ерида се намира в знака Овен, което ни придава качества на лидери, когато трябва да отстояваме своите позиции. Също така ни прави дръзки, директни и склонни към съпротива срещу външните обстоятелства. Въпреки това, можем лесно да губим контрол, когато емоциите ни вземат връх. Позицията на планетата в наталната карта показва в коя област от живота проявяваме най-силно тази енергия, насочена към промяна и нови начала.

През 2046 година Ерида ще премине в земния знак Телец, когато ще започнем да сравняваме успехите си с тези на другите. Ще се борим за признание и ще се стремим да бъдем по-добри и успешни, но и с по-голямо внимание към материалното и физическото измерение на успеха.

Ретрограден период на Ерида

Ретроградна Ерида показва, че всеки от нас носи част от колективната психика. Тя ни подтиква да погледнем по-дълбоко в собствените си страдания и преживявания, като ни кани да не отхвърляме част от себе си, а да възприемем тези страхове като ключ към освобождение и реинтеграция.

Ретроградната Ерида отправя силно послание: тя ни кара да разберем къде е границата, която не трябва да прекрачваме, дори когато сме ядосани и предизвикани. Това е време за саморазмисъл, когато трябва да се научим как да се справяме със своите вътрешни конфликти и да ги интегрираме в живота си.

Ретроградни фази на Ерида в Овен през периода 2025-2030 година

  • 23 юли 2025 – 12 януари 2026
  • 24 юли 2026 – 13 януари 2027
  • 24 юли 2027 – 13 януари 2028
  • 21 юли 2028 – 12 януари 2029
  • 24 юли 2029 – 13 януари 2030

Транзитни влияния

Среща на Ерида и Марс през 2020 година

През 2020 година Марс транзитира три пъти през Ерида, като тези срещи отбелязват ключови моменти:

  • 17 август 2020 – Първият съвпад на Ерида с червената планета
  • 4 октомври 2020 – Вторият съвпад, когато Марс е ретрограден
  • Декември 2020 – Третият съвпад с Марс, Ерида е ретроградна

По време на тези съвпади Ерида, намираща се в знака Овен, попада в орбиса на квадрат с Плутон – планета, която се свързва с разрушение и трансформация. Важно е да се отбележи, че Ерида е под квадрата на Плутон общо пет пъти в периода 2020 – октомври 2021 година. Това е време на глобален и личен хаос, гняв и агресия, провокирани от нуждата за промяна. Дори пандемията от COVID-19 може да бъде разглеждана като отражение на нехармоничната природа на Ерида, подтикваща към дълбока трансформация.

Комбинацията от съвпадите с Марс и квадратурите с Плутон усилва влиянието на Ерида – тя носи разрушение и дисхармония, но само когато промяната е наложителна.

Среща на Ерида и Марс през 1988 година

През 1988 година Марс съвпада с Ерида, която тогава се намира в първия декан на знака Овен (1–10⁰). Макар, че Ерида все още не е била открита по време на този съвпад, събитията от периода ясно отразяват нейното марсово влияние. Точният ѝ съвпад с Марс се случва веднъж, докато червената планета е в директно движение.

Значими събития през 1988 година, свързани с този съвпад:

  • Началото на разпадането на Съветския съюз
  • Създаването на терористичната организация Ал Кайда
  • Избирането на първата жена министър-председател в мюсюлманска държава (Пакистан)
  • Разрушителното земетресение в Армения
  • Провеждането на първия медикаментозен аборт

Среща на Ерида и Марс през 1941 година

През 1941 година Марс и Ерида се срещат точно преди атаката над Пърл Харбър. Тогава Япония напада Пърл Харбър и въвлича САЩ във Втората световна война. Тогава Марс е в директно движение, а Ерида остава все още непозната.

Интересно е, че Марс рядко е ретрограден в собствения си знак Овен. Двете последни такива ретроградни движения са през:

  • 6 септември – 10 ноември 1941
  • 26 август – 28 октомври 1988

Въпреки, че в тези примери Марс не е бил ретрограден по време на точния му съвпад с Ерида, те подчертават връзката между неговата ретроградна фаза и значими исторически събития, изпълнени с напрежение и трансформация.

Използвани източници

НАСА

Свързани публикации

Хирон в астрологията – влияние в наталната карта

Колко полезна беше тази публикация?

Кликнете върху звезда, за да я оцените!

Средна оценка 4 / 5. Брой гласове: 4

Няма гласове досега! Бъдете първият, който ще оцени тази публикация.

Тъй като намирате тази публикация за полезна...

Последвайте ни в социалните мрежи!

Leave a Reply